Malé ohlédnutí přes rameno

26. ledna 2018 v 19:16 | Hanka Hosnedlová |  Archiv článků

Malé ohlédnutí přes rameno Jihočeský klub Obce spisovatelů

Na prahu nového roku je vždy dobré si připomenout, co se nám v uplynulém roce podařilo, co bychom měli změnit a v čem pokračovat. Nejinak tomu bylo i na začátku roku 2018, v němž Jihočeský klub Obce spisovatelů odstartoval po prosincové volební valné hromadě sice se stejnou sestavou výboru, ale po složení funkce dosavadní dlouholetou předsedkyní také s novým předsedou - Františkem Tylšarem.

Ani tato změna však neodklonila klub od trvalého záměru sdružovat spisovatele a příznivce literatury z regionu, pomáhat mladým a začínajícím autorům a podílet se na šíření povědomí o regionální literatuře a kultuře. A to nejen v rámci kraje. Daří se to i díky kontaktům jak v rámci republiky, tak i v zahraničí, zejména pak v Rakousku a Slovensku. Svou zásluhu na tom mají i pravidelné únorové Dny slovenské kultury organizované v krajském městě, na nichž se klub podílí tvůrčím setkáním se slovenskými spisovateli. Kromě toho JčKOS průběžně spolupracuje také s dalšími kulturními složkami v regionu, a to i v souvislosti s realizací kulturních akcí, vydáváním literárního almanachu či společných knižních sborníků.

Klub se za loňský rok může pochlubit celou řadou aktivit svých členů ať už v podobě autogramiád, besed, přednášek, literárních a komponovaných pořadů či ve spolupráci se školami a kulturními centry. K loňským únorovým dnům patřily dvě nedělní odpoledne autorského čtení v píseckém Heydukově domě. Dubnové datum pak nesou již tradiční Zeyerovy Vodňany, jichž se účastní i pražští kolegové. K nim patří rovněž předávání literární ceny Zeyerův hrnek, udělované za knihy vydané v předešlém roce. Je potěšující, že ocenění většinou putují právě ke členům JčKOS. Pod záštitou krajského hejtmana a primátora města České Budějovice každoročně udělovanou Číši Petra Voka - prestižní literární cenu za celoživotní dílo - získala letos Hanka Hosnedlová. Také tentokrát bylo slavnostní předávání ocenění v obřadní síni českobudějovické radnice spojeno s kulturním programem a četným publikováním v médiích.

Rozšíření kontaktů s dalšími regionálními spisovatelskými středisky se odrazilo samozřejmě také v zainteresování našich členů do jejich dění. Ať už účastí v regionálních projektech, místním dění či v porotách, včetně výměnného publikování v krajových tiskovinách.

Do pravidelně konaných měsíčních klubových schůzek, na nichž se projednávají dílčí akce, možnosti a nabídky, jakož i kritické připomínky, bylo od letošního ledna znovu pokusně zařazeno autorské čtení členů. Veškeré dění aktuálně pak odráží hojně navštěvované webové stránky klubu, ale také poměrně obsáhlá vydání almanachu Literární fórum, kde nachází své místo i ukázky z tvorby a zajímavosti z kulturního dění v kraji. Toto oceňované periodikum vychází za přispění krajského grantu. Ovšem informace o dění v klubu a jeho akcích publikují i další regionální média. Pomalu se obnovuje i spolupráce s Českým rozhlasem v Českých Budějovicích. Čtenářským úspěchem se může pochlubit i kolektivní povídkový sborník Budějovické povídky, na kterém se podílelo půl druhé desítky autorů z klubu. Určitou částkou přispěl k jeho vydání také Nadační fond OS. Řada členů klubu se pak zapojuje i do třetího knižního projektu Literáti na trati, který přerostl dokonce i hranice republiky.

Svou tradici má už také literární soutěž o Jihočeskou žabku, pořádaná v součinnosti s Jihočeským krajem. Je určená studentům od 15 do 20 let a zdá se, že ročník od ročníku nabírá i na kvalitativní úrovni. Slavnostní vyhlášení vítězů s účastí veřejnosti je doprovázeno programem s ukázkami z vítězných prací a hudebními vstupy. Obdobné zakončení má i soutěž Jihočeský úsměv, pro děti do 15 let, pořádaná jako součást Festivalu dětských knih a časopisů v součinnosti s Jihočeskou vědeckou knihovnou. Díky ní k věcným cenám a diplomům přibyly i sborníčky s vybranými pracemi ze soutěže, které dostávají všichni zapojení soutěžící.

JčKOS zastřešuje rovněž Klub HSF (horor, sci-fi, fantasy), který jako výstup z jím vyhlášené literární soutěže s celostátní působností vydává knižní sborníky prací tohoto žánru. V letošním roce spatří světlo světa již třetí obdobný sborník, samozřejmě doprovázený mimořádným křtem za účasti autorů.

Již tradičním završením roku je pak takzvaná multiautogramiáda, která se loni konala již pošesté a za velkého zájmu veřejnosti. Tentokrát její komponovaný program rozšířilo i předání certifikátu agentury rekordů (Dobrý den, Pelhřimov) za největší počet knih vydaných jedním autorem. Toto jedinečné ocenění získal vodňanský autor Jan Bauer. Další dvě na této akci předávané ceny věnoval Dům knihy Kanzelsberger a týkaly se největšího počtu prodaných knih od stejného autora za uplynulý rok a nejprodávanějšího titulu regionálního autora za stejné období. Tyto ceny si odnesli Jan Bauer a František Niedl.
V roce s osmičkou na konci, který by údajně měl přát duchovním statkům, hodlá klub rozšířit svou činnost mimo jiné i zapojením jeho členů do celorepublikových aktivit a sofistikovaným rozšířením svých prezentačních možností.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama