Hranatej svět Bohumila Ždichynce

12. května 2018 v 20:01 | Olga Nytrová |  Aktuality
V poetické galerii Art Space v pražské Řetězové ulici proběhl 23. dubna literární večer poezie Bohumila Ždichynce SVĚT MEZI ŘÁDKY. V jeho rámci byla představena autorova nová básnická sbírka Hranatej svět. MUDr. Bohumil Ždichynec, CSc. ječeský lékař, autor populárních a vědeckých prací z lékařského oboru. Je však také spisovatelem, esejistou a básníkem. Kmotry nové knihy se stali kulturní publicista Mgr. Karel Ulík, literární vědec a kritik doc. PhDr. Vladimír Novotný, Ph.D. a básnířka i esejistka PhDr. Olga Nytrová, předsedkyně Pražského klubu spisovatelů. Recitovali herci Radka Tesárková a Vojtěch Hájek. Na švýcarský perkusní hudební nástroj hang drum je doprovázel Jiří Šámal, který také několik autorových básní zhudebnil.

Přečtěme si, jak se o knize Hranatej svět vyjádřil docent Vladimír Novotný: "Autorovo kultivované literární i myšlenkové poselství si jistěže už vícero let jako by dlouhodobě po­stupně předávaly a rozmyslně tlumočily jedna básnická sbírka za druhou, počínaje již někdejší západočeskou prvotinou Soukro­mé Benátky. Zdá se však, že teprve Ždichyncova novější umělec­ká výpověď, přičemž nejenom výpověď umělecká - rozjímající v dialogu se sebou i s časoprostorem přítomnosti o naší době nevezdejší a o našem světě vezdejším -, vyklenula ve dvě roz­sáhlé, do určité míry a v jistém smyslu až monumentální knižní syntézy, vznikající z valné části v několika nedávno uplynulých letech. Nejprve v básnický opus příznačně nazvaný Hamlet v te­kuté době (vydaný na jaře 2017) a nedlouho poté předkládaný svazek poetických i nepoetických meditací a maxim se souměři­telně emblematickým titulem Hranatej svět. Básnická kniha s emblematickým názvem Hranatej svět, lyrický opus oplývající vůlí k filosofování a k poznávání (či k poznání) nepochybně ze všeho nejvíce ztělesňuje tvůrčí svár sebereflektující lidské bytosti s marasmaticky se přikulujícím světem reflexeprostým a reflexe samozbavovaným, neboli se světem řízeným nejprofánnějšími modely myšlení a jednání, se světem, jehož hodnotová nestmelenost je ještě obludnější než všelijaké kulaté čtverce současné pseudokracie. Není divu, že v tomto hranatém světě čím dál hlasitěji zvoní hrany."
PhDr. Olga Nytrová

Hranatej svět - autor, účinkující a kmotři

Přípitek Hranetej svět
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Otavínka Otavínka | E-mail | 13. května 2018 v 9:53 | Reagovat

Máte pravdu básnická kniha Hranatek svět je úžasná. Mám ji na naočním stolku a denně si v ní čtu. Našla jsem v ní mj. i sedm básní o Písku a okolí. Ilustrační fotografie se Vám rovněž povedly.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama