Bomba★Funk

27. listopadu 2018 v 19:17 | Karel Veselý |  Nové knihy a recenze


Karel Veselý

Bomba★Funk


BIGGBOSS, 2017

ISBN 978-80-906817-1-2

Je říjen roku 1988 a mladý soudruh, inženýr Jiří, kulturní referent na Praze 8, je nečekaně předvolám k prezidentovi Československé socialistické republiky - Gustavu Husákovi, aby si vyslechnul zadání nečekaného úkolu. Má sestavit funkovou kapelu, která vydá úspěšnou desku a zahraje na příští spartakiádě na hlavním pódiu. A to za jakoukoli cenu.

Proč právě funk? Jedná se totiž o původní hudbu, jež se zjevila v kapitalismu, vzešla z původní lidové hudby a rozproudila boj černochů za práva a za svobodu. Stejně tak se má stát hnacím motorem uvadajících soudruhů a přivést národ znovu k revolučnímu nadšení.

Úkol se zdá zpočátku nesplnitelný, ale za siné podpory z hradu, Jiří postupně nachází ty nejlepší z nejlepších. "Lájoše Hujňáka - bubeníka s rytmem v těle, Antonína Panenku - bývalého fotbalistu, který uměl na kytaru jen základy, ale za to vlastnil pro funk stvořené nohy. Dále dva dechaře - Slováčka a Gerendáše, k basové kytaře herce Dvořáka, a nakonec jako překvapení skrytého funkového génia Lubomíra Štrougala. Netrvalo to dlouho a na světě byl nejen název skupiny Funky Lenins, ale i její první hit Nic neřeším.

Jenže ne všichni Husákově nápadu přáli. Největším odpůrcem byl generální tajemník UV KSČ, soudruh, který by udělal vše, aby zachránil hudební lobby populárních zpěváků z televize a rozhlasu. Když se mu je nepodařilo do Funky Leninz infiltrovat, dosáhl postupně až toho, že skupina ztrácela jednu ze svých výsad za druhou, až se stala zakázanou. Přesto se ale podařilo vytvořit desku, tuto vylisovat a neoficiální cestou propašovat mezi mladé lidi, kteří si novou hudbu zamilovali.

Jak to vše nakonec dopadlo? O tom si přečtěte v knize s originálním námětem, které nechybí humor, napětí, milostný příběh, ani dobré nápady. Starší generace si při ní ráda zavzpomíná na dobu svého mládí, ta mladší se humornou formou doví něco nečekaně nového…

Kniha získala čestné uznání v soutěži o Cenu Miloslava Švandrlíka.

Fanda :-) Tylšar
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama