Jak se žije padesátkám

27. listopadu 2018 v 19:01 | Daniela Kovářová, Radim Uzel |  Nové knihy a recenze

Daniela Kovářová, Radim Uzel

Jak se žije padesátkám aneb Čarodějnice neupalovat!


Mladá Fronta 2017

ISBN 978-80-204-4685-5

Dvojice známých autorů - Daniela Kovářová a Radim Uzel se pustili s humorem sobě vlastním do problematiky života žen, označovaných dnešní moderní mluvou jako 50+. Ač knihu věnovali svým vlastním potomkům, je tato kniha hlubokou studnicí moudra prakticky pro každého, kdo umí žít s úsměvem. Ten, kdo tuto dovednost ještě nezvládá, má skvělou příležitost se mnohé naučit…

Jak autoři hned v úvodu přiznávají, nejedná se o příběhy, které prožili, ale o výsledek postupného sledování svých pomalu odcházejících těl, přicházejících vrásek, a nasávání příběhů, které se dějí ženám (a nakonec i mužům) kolem nás. Něco si vypůjčili od jiných, něco zaslechli, odpozorovali a přečetli, ale také čestně přiznávají, že se mnohé skutečně zažili sami na sobě, ve svých kancelářích (Daniela) a ordinacích (Radim).

Výsledkem jejich systematického bádání jsou čtyři desítky kapitol, ve kterých se jednotlivým tématům věnují střídavě pohledem ženy a pohledem muže. Je zajímavé sledovat, jak vidí podobné situace rodák "z Marsu" a rodačka "z Venuše". V mnoha věcech se názorově rozcházejí, ale co je oběma skutečně společné je jejich humorný nadhled, korunovaný životními zkušenostmi.

Kniha je skvělým manuálem pro všechny ženy, které opustily věk s příponou "cet" a čestně se honosí příponou novou - tedy "sát". Jako každá solidní studie začíná pohledem do historie. Pokračuje rozborem základních pojmů a definic, jako jsou druhy žen, jejich mluva, vztah k teplu apod. Ve stejném duchu se kniha nevyhýbá ani mužům… Provede nás mnoha situacemi (např. žena ve vlaku, žena a strava). Dotýká se ale i složitějších témat jako jsou sex, finance, potomci, smrt, či prostých otázek. Např. jak udržet muže doma nebo jak se vypořádat s "mamánky", jejich krédo zní: "Dokud funí, bydlím u ní!"

Vše je kořeněno inteligentním humorem, humorem laskavým a chápavým, ke kterému se (leckdy nezbytně) přidává hrst ironie a čas od času i špetka sarkasmu, nadsázkou obou autorů, ale také vědecky doloženo příklady Murphyho zákonů pro zralé ženy.

Je to prostě kniha, u které se čtenář(ka) baví, ať už na zmiňovaný obsah teprve čeká nebo již dobře ví, o čem se zde píše…

Kniha získala třetí místo v soutěži o Cenu Miloslava Švandrlíka.

Fanda :-) Tylšar
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama