URNATOUR Pohřební cestovka

27. listopadu 2018 v 19:12 | Jan Váchal |  Nové knihy a recenze

Jan Váchal

URNATOUR Pohřební cestovka


Penrous, 2017

ISBN 978-80-904136-3-4

Aleš se živí prodejem nápadů do reklam a protlouká světem bez trvalejšího bydlení. To se však změní díky jeho kamarádovi Standovi, který je hrobníkem, a který mu nabídne starý hrob. Ke hrobu jakoby náhodou patří i paní Ostrá - majitelka činžáku na Vinohradech. A ta při pozvání na nedělní oběd, také jakoby náhodou nabídne byt, který je zvenčí ozdoben nápisem Pohřební služba.

Další náhoda způsobí setkání Aleše a dívky Jetelinky (Jitky), která je na tom náhodou podobně jako Aleš. A nemají společný jen osud, ale také podnikatelského ducha. Od něj už je jen kousek k další náhodě, která omylem přivedla do Alešova bytu vdovu, shánějící pohřební služby pro svoji známou. Při rozhovoru s ní Aleše napadne neobvyklá myšlenka. Staré paní, jejíž manžel - nebožtík rád cestoval, nabídne, zda by se její manžel nechtěl v urně podívat ne jiný hřbitov, seznámit se s jinými mrtvými. A protože vlastní hrob, nápadu nic nebrání…

Nápad se však zalíbí nejen vdově, ale i jejím přítelkyním, a z recese se brzy stane vážný podnikatelský záměr. Aleš s Jetelinkou založí cestovku, která nabízí pobyty na různých hřbitovech, podle zájmů a preferencí nebožtíka. Díky známostem kamaráda hrobníka je nabídka stále širší a služby jsou stále sofistikovanější.

Kniha je plná náhod, ale jak čtenář zjistí v jejím závěru, mnohé z nich vlastně ani náhodami nebyly. Máte-li rádi dobré konce s parádním rozuzlením, pak si knihu určitě přečtěte! Při jejím čtení přestanete vnímat čas, a prostor se vám promění v kulisy příběhu, který budete prožívat společně s jeho hrdiny.

Kniha je plná humoru, který bychom vzhledem k námětu očekávali na hraně vkusu. Není tomu tak! Úsměvy na tváři čtenáře vyvolávají situace, vyznívající něžně, mile a přívětivě, stejně jako celý příběh. Autor v něm mistrně propojil na první pohled neslučitelné světy - pohřebnictví a lásku. To vše ozdobil tou nejlidštější formou humoru. Proto věřím, že nejsem sám, kdo tomuto dílu věnuje čestné místo ve své knihovně, ale i v srdci…

Kniha získala čestné uznání v soutěži o Cenu Miloslava Švandrlíka.

Fanda :-) Tylšar
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama