Jak se vyvolává úsměv?

11. ledna 2020 v 22:04 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy a recenze
Na sklonku uplynulého roku byl v českobudějovickém Domě knihy Kanzelsberger pokřtěn povídkový sborník věnovaný tentokrát humoru. Vydalo jej jindřichohradecké nakladatelství Epika a jeho autory je tentokrát rovná desítka členů z Jihočeského klubu Obce spisovatelů. Jak se ukázalo nejen při psaní, ale i při výběru komise ze zaslaných příspěvků do připravované knihy, humor není zrovna jednoduchá literární disciplína.

A záměrem tohoto sborníku, sestaveného z příběhů, povídek a fejetonových úvah, bylo přinést čtenářům několik porcí smíchu anebo alespoň pobavených úsměvů. Neexistuje pochopitelně konkrétní recept, jak takového efektu spolehlivě dosáhnout a jak se stát úspěšným autorem humoristickým, i když se o to pokouší celé zástupy literátů. Každý totiž dává přednost jinému druhu humoru, jiné formě podání. Někdo miluje kouzlo nechtěného, situační nebo suchý anglický humor, nezavírá vrátka ani humoru lehce černému. Jiní fandí spíše humoru jadrnému, anekdoticky vygradovanému či jednoznačně vystavěnému v prvoplánově vyhraněném vtipném textu. Svou pozici na tomto poli má nesporně i satira. Nakonec, když se to tak vezme, Češi si dokázali dělat legraci i z těch nejčernějších událostí a v existenčně nejtíživějších dobách.

Pravdou ovšem je, že "dělat humor" a navíc na povel, je úkolem jedním z nejtěžších. O tom hovoří nejeden z těch, kdož na poli humoru dosáhli příček nejvyšších, ať už se jedná o komiky, herce, scénáristy, režiséry, profesionální baviče či literáty samotné. A i když se denně nerodí noví Haškové, Jirotkové nebo Poláčkové, o tento žánr se pokouší stále noví a noví autoři. Někdy s úspěchem, někdy s prohrou. Občas je to otázkou nečekaného momentálního nápadu, jindy zase usilovné, cílené snahy. Ovšem časy a vkus se mění stále rychleji, a tak je přirozené, že tvůrci slovního humoru tomuto trendu také zákonitě podléhají. Čemu jsme se smáli před desítkami let, nám dneska může připadat už kapku vyčpělé, a naopak, dnešní aktuální humor by třeba čtenáře z minulého století zrovna neoslovil.

Sestava autorských povídek ve sborníku si nečiní žádné přehnaně vysoké cíle. Zadostiučinění by jim přineslo už to, kdyby dokázaly zvednout koutky vašich úst nahoru. Je to pestré menu různých humoristických žánrů, akceptujících rozličné typy humoru let předchozích, přes vypointované povídky příběhové až po téměř futuristické náměty. Tak dofejme, že každý z čtenářů najde v této nabídnuté pestré směsici přesně to své sousto, které mu zavoní po úsměvu…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama