Existencialismus podle Spáčila

25. června 2020 v 17:19 | Ivo Fencl |  Nové knihy a recenze

Existencialismus podle Spáčila

Dušan Spáčil (*1956) vystudoval žurnalistiku a napsal i několik knih literatury faktu. Ale v posledních letech se nejvýrazněji proponuje jako básník, autor doposud šesti sbírek Krajina vláčků Piko, Přebytečný anděl, Hvězdné války, Neználek a Daidalos, Pokud se střelím do spánku a Existenciální kakao, z nichž poslední vyšla letos.
Jedná se o osmatřicet básní uvedených hned tou titulní. V ní autor filtruje citlivé vzpomínky na dětský úlek a ranou hrůzu skrze pevnou kanárkovu (a taky naši) klec. I skrze prastarou obrazovku televizoru Kriváň, odkud poprvé vnímal Hamleta, anebo klasickou stavebnici Merkur. Či dnes již mnohým nepochopitelnou éru, kdy ještě mezi většinou lidí hořel zájem o skutečné kosmické lety, nikoli jen virtuální virvály.
Nejen v oddíle Pro velké děti se Dušan Spáčil nestrachuje experimentovat s formou říkanek v duchu Emanuela Frynty či Jana Vodňanského. A přibližuje tím některé své verše do značné míry písňovým textům, jichž se ostatně při jiných příležitostech stal rovněž původcem.
Ve čtyřech Idylách (Andělská, Realistická, Velikonoční, Kýčovitá a pod psa) se vedle němé tváře coby nejlepšího kamaráda některých jinak opuštěných lidí obírá loutkovostí mnohých z nás, která ani v nejmenším nemusí být surreálná a jíž často podléháme jako zautomatizovaní Zeligové.
Náměty, tématy i terči svazečku Existenciální kakao je opakovaně infantilita a další rysy stáří (Pinocchio, Pepek námořník, Naděje), bolestně krutá antropomorfizace neživých objektů (Povánoční), prostá smrt (Chytré řešení), pornografie i "modrost" (ne, prosím, moudrost) duše (a vizme celý druhý oddíl svazečku).
Ale především u Spáčila nenajdeme ani básně, ani jiného textu, aby měl téma pouze jediné. Snad s výjimkou jeho veršů nejúspornějších, které si vystačí se čtverem strof.
Nu, a nešťastné české herečce Anně Letenské (1904-1942) z Nýřan u Plzně je věnována Spáčilova báseň Lucernafilm, evokující umně na malém prostoru prvorepublikové časy Havlova a Burianova Barrandova, který už za následující války měl skutečně co dělat, aby dobu ustál s čistým štítem; ustál-li ji vůbec, neboť zrovna Anna Letenská takový pocit nejspíš neměla, když umírala v Mauthausenu.
V samozřejmé surrealitě metafor sbírky Dušana Spáčila se dá vždy s lehkostí dešifrovat jeho víra nebo úzkost, momenty dětství a pozdějších cest, bájné odlesky lásek reálných i literárních, zvuky, tóny, předehry a dohry. A stejně tak pokora při hovoru s dítětem jako energetické nadšení při setkání s múzou.
Knihu působivě ilustroval a graficky upravil malíř Jan Gabler (*1952), jinak spolutvůrce stovek publikací a laureát vícera mezinárodních cen. Bez zajímavosti přitom není, že Gabler vedle řady českých časopisů, jichž se jeho ruce dotkly, ovlivnil i podobu Reflexu.

Z knihy:

Andělská

Venku se čerti žení
s bílými anděly
Čekám v tom chumelení
co nám kdo nadělí

Čerti se skryli s kočkami
za naším komínem
A anděl líbá vločkami
večer ztichlou zem


Povzdech starého kabátu

Kdybych měl trochu více sil,
určitě bych se... i pověsil
jenže tak to chodí v naší skříni
Když na to nemáš, pověsí tě jiní


Černý brejle

Začal jsem proti slunci
nosit černý brejle
A vidím od jitrnic
jenom tenký špejle!
Z fotbalu vidím
pouze spornej out -
A místo piva
leda tak černej stout


Fráňovi

Když vítr bere klobouky
Nechoďte prosím na louky
V lukách je vlání...
Vichřice v mžiku přečeš
účesy pánům na pleše
Nemaj pak stání...


Dobro

Vybílili mu byt
Opravdu dokonale
-uvnitř nezbyl dokonce ani stín
jen v koutě u koupelny šlápl
do loužičky koncentrovaného dobra
Opláchl si v ní oči
a hned pocítil, jak mu rostou třetí řezáky
Když ale vyšlo slunce
začalo být dusno
S těžkým srdcem
nabídl zbytek louže zlaté rybce
Ta odevzdaně ukázala bílé bříško
Nabral tedy tekutinu do konvice
a uvařil si tibetský čaj
Chutnal jako vyždímané ponožky
samotného dalajlámy

Dušan Spáčil: Existenciální kakao. Ilustrace a grafická úprava Jan Gabler. Roku 2020 vydalo nakladatelství ČAS. 80 stran.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jindra Jindra | E-mail | 26. června 2020 v 8:45 | Reagovat

Kratší básně svědčí o nadhledu i vnímání pravd talentovaného básníka.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama